Oktatás a virtuális világban



A web 2.0 eszközök közül a virtuális világ volt az, amiről szinte még alig hallottam, és nagyon vonzóvá tette számomra, hogy ezt is fel lehet használni az oktatásban. Ezért döntöttem úgy, hogy a következő bejegyzésem (vagyis ez) a legismertebb virtuális világról, a Second Life-ról és az oktatásban történő alkalmazásáról fog szólni.



Néhány általánosság a Second Life-ról:

Képtalálat a következőre: „second life logo”Számomra kicsit megdöbbentő volt, hogy már 2003-ban létezett ez a virtuális világ, de csak 2007 körül került a figyelem középpontjába. (Ha belegondolunk, már az is 10 éve volt.) 
A program felhasználói a való világhoz hasonlóan élhetik mindennapjaikat, kapcsolatokat alakíthatnak ki más szereplőkkel, és részt vehetnek különféle tevékenységekben. A felhasználók karaktereit avataroknak nevezik (persze ők nem feltétlenül kék bőrűek 😃), számos tulajdonsággal felruházhatók és bármilyen személyiséget alakíthatunk nekik.
A Second Life-on belül lehetséges publikus vagy privát beszélgetés, az avatarok suttoghatnak, kiálthatnak egymásnak vagy gesztusokkal kommunikálhatnak.
A mozgás általában lábon történik: az avatarok gyalogolnak, futnak vagy ugrálnak, de bármilyen segédeszköz nélkül repülve is lehet közlekedni. (Azért ez kicsit elrugaszkodik a valóságtól, szó szerint is.)
Az SL-nek van saját gazdasága is, devizája a Linden dollár (L$), amely bármikor átváltható a valós életben is használt amerikai dollárra.
Érdekesség még, hogy maguk a lakók építik fel a virtuális világot, létrehozhatnak virtuális épületeket, járműveket és a legkülönfélébb tárgyakat, eszközöket, melyeket többfajta védelemmel láthatnak el, és ezáltal kizárólagos szellemi tulajdonjogot tarthatnak fenn felettük a való világban is.


SL az oktatásban:

A Second Life-ban a legrangosabb egyetemek mind képviseltetik magukat, csakhogy néhányat említsek: Princeton, Harvard, Stanford, Open University, Ohio University, New York University, University of Houston. 
Ezeknek a felsőoktatási intézményeknek a virtuális campusaiban megtalálhatók a virtuális tantermek, kurzusok, oktatók és hallgatók és kihasználva a virtuális világ adta lehetőségeket, előadásokat tartanak, konferenciákat szerveznek és projekteket valósítanak meg, mindezt a világhálón keresztül. 

A természettudományos oktatás szempontjából a Second Life-ban rengeteg olyan lehetőség rejlik, amelyeket a valóságos iskolai tevékenységek során nem lehet megvalósítani, ilyenek például:
  • Technikai vagy természettudományos múzeumok látogatása
  • Veszélyes vagy nem meglátogatható helyszínek bejárása
  • Tudományos kísérletek virtuális megismerése
  • Laboratóriumok megismerése

A Second Life oldalán rengeteg érdekes oktatási helyszínre bukkanhatuk: http://secondlife.com/destinations/learning
Ezeket a lehetőségeket nem csak a felsőoktatásban, hanem általános és középiskolai tanítás során is használhatjuk.


Hazai viszonylatban meg kell említeni az ELTE PPK virtuális campusát, amelyet igyekeztek a valós és virtuális teret összekapcsolva létrehozni. Található még a campuson egy konferenciaterem, egy kisebb termeket és nagyobb közösségi teret is magába foglaló ház, valamint a szociális kapcsolatok építésére kiválóan alkalmas kávézó is. A campus környezetének kialakításakor alapvető elv volt az akadálymentes közlekedés biztosítása. 

A Second Life oktatási és nevelési folyamatba való beilleszthetőségével kapcsolatban 2011-ben egy nyílt oktatási projektet szerveztek 6 hetes képzés formájában, melynek alapvető célja volt, hogy olyan módszereket és eszközöket próbáljanak ki a virtuális oktatási térben, melyek már jól beváltak a valós tanulási helyzetekben. 
Itt pedig egy résztvevő személyes tapasztalata olvasható: http://htk01.blogspot.hu/2011/06/tanulas-egy-virtualis-vilagban.html



Természetesen, még rengeteg az SL-ben megvalósítható képzés létezik, a már említett távoktatási kurzusokon kívül ilyen lehet még az online prezentáció és megbeszélés, szerepjátékok, valósághű virtuális történelmi környezetben történő oktatás, szimulációk, multimédia- és számítógépes játékfejlesztés vagy idegennyelv oktatása. Remélhetőleg hazánkban is egyre jobban elterjed a virtuális világ oktatási célra történő használata. 





Források:


Képek:
http://www.pivotphysicaltherapy.com/blog/future-virtual-reality-physical-therapy/
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Second_Life_logo.svg
http://mmohuts.com/game/second-life/
https://campustechnology.com/articles/2007/02/ohio-university-opens-virtual-doors_633573755806771006.aspx
http://www.oktatas-informatika.hu/2012/07/szabo-monika-viranyi-anita-tanitas-es-tanulas-virtualis-kornyezetben-beszamolo-egy-virtualis-csoportfoglalkozas-kiserleterol/
https://lilybeauvilliers.wordpress.com/2014/11/12/confidence-and-education-virtual-worlds-and-moocs/





Megjegyzések

  1. Kiváló Poszt, Kata. Sajnos a PPK-s kampusz már nem létezik SL-ben, de sosem késő akár egy Bárczisat létrehozni :)

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése