A jelnyelvi- korlátoknak búcsút inthetünk !


Utolsó blogposztként egy olyan autizmussal kapcsolatos támogató eszközt szerettem volna bemutatni, aminek az elkészítésében szintén érintettek vettek részt, pontosabban egy autizmussal élő gyermek édesapja álmodta meg..., de Norina gyorsabb volt,  így a  Niki Talk -ról nála olvashattok! :) 

Nem szomorkodtam egy cseppet sem, mert van még jó pár olyan egyedülálló támogató eszköz, amit érintett személyek fejlesztettek ki fogyatékossággal élő társaik számára..., ráadásul az alábbi eszköz nem csak a hallássérült személyek számára nagy segítség, hanem halló ismerőseiké is... na de lássuk mi is ez a csoda:

MOTIONSAVVY

A MotionSavvy újdonsága abban rejlik, hogy már nem csak a hangzóbeszédet is elsajátított siketek tudnak kommunikálni a halló társaikkal, hanem azok is, akik kizárólag jelnyelvet használna!
A jelnyelvet használó hallássérült személyek sajnos gyakran megtapasztalják, hogy sokszor az egyes szolgáltatásoknál (pl.:fodrász, autószerelő) vagy bevásárlás alatt az eladók/ szakemberek többsége mivel nem tud jelnyelven kommunikálni, erősen gátolják ezeknek a szolgáltatásoknak a hozzáférhetőségét. Ez a kommunikációs gát frusztrációt okozhat a hallássérült személynek, de ugyanúgy a környezetében élő hallók számára is, akik mivel nem sajátították el a jelnyelvet, a megértés kölcsönösen hiányzik.

Ez az alkalmazás egy olyan tablethez hasonló eszközön fut, amelybe mozgásérzékelő szenzorok vannak beépítve.
Ennek köszönhetően a jelnyelv kézjel mozdulatait felismeri, a szótár előkeresi, és hangzó beszéddé alakítja ezt, valamit a hallássérült személy számára a másik fél által mondott szöveg felirattá változik a kijelzőn.


 Az alapítók (balról haladva) Alex Opalka, Wade Kellard,Ryan Hait-Campbell és Jordan Stemper, akik mind a négyen siketek, így nem csak a szakmai tudásuk, hanem a személyes tapasztalataik, élményeik is hozzájárultak ahhoz, hogy egy ilyen nagyszerű eszközt létrehozzanak. 
 
Ryan Hait-Campbell szerint, ez is egy olyan erőt adhat a siketeknek, hatalmat az életük felett, ami az önálló életvezetéshez segítheti őket, hiszen ez lehetővé teszi, hogy akadályok nélkül kommunikáljanak halló társaikkal is. Egy siket szerinte nagyon hasonlít egy turistára, aki idegen országokat jár be, de soha nem képes azt a nyelvet elsajátítani, amit abban az országban beszélnek. Ez az eszköz egy híd lehet. 
Tervei a jövőre nézve, hogy ne csak tableten, hanem telefonon illetve asztali számítógépen is elérhető legyen ez az újítás. 

Természetesen felmerült a tervezés során az a kérdés, hogy akkor ez az eszköz, a jelnyelvi tolmácsok munkáját háttérbe szorítja? Ellenkezőleg! Eddig, ha valahová jelnyelvi tolmácsot kértek, azt előre meg kellett tervezni, időpontot egyeztetni. Ezzel az eszközzel azonban az utolsó pillanatban egyeztetett tanári konzultációra, baráti beszélgetésre, vagy pont egy állásinterjúra is bátran el lehet menni. 
Egy fogyatékos személy munkába állásához számos feltételnek kell teljesülnie pl.: az akadálymentes épület, hozzáférhető tömegközlekedés... De az is olyan fontos, hogy magán az állásinterjún részt tudjon venni. Ha ezek a feltételek kielégítőek, a fogyatékos személy munkába állhat, később további komolyabb üzleti megbeszéléseket, tárgyalásokat eredményezhet, ami során nő a jelnyelvi tolmácsoknak a munkaerőpiaca. Továbbá ez az eszköz főleg személyközi kommunikációt tesz lehetővé.

Ez az aranyos videó pedig bemutatja, hogy nem csak a munkaerőpiacon, vagy az autószerelőnél jön jól ez a fajta segítség... :)) 


 
 


Forrás:
http://www.motionsavvy.com/ 
https://www.youtube.com/watch?v=sqAbOZMZp_E&ytbChannel=MotionSavvy%20LLC
http://techcrunch.com/2014/06/06/motionsavvy-is-a-tablet-app-that-understands-sign-language/
https://www.vegasnewspaper.com/heres-a-sneak-peak-at-motionsavvys-uni-sign-language-interpretation-device/ 
http://www.amdala.hu/jelnyelvi-tolmacsok-a-gyerekhiradoban/

Megjegyzések